12 najlepších vecí, ktoré môžete robiť v jazere Toba, Indonézia

0 Comments

„Bhinneka Tunggal Ika“, Indonézia Národné motto je hlavným princípom, ktorý formuje krajinu. Prekladá sa ako „jednota v rozmanitosti“ a doslova naznačuje „veľa, ale jeden“ zo starého jazyka Javanese. Vzhľadom na rozsah súostrovia si môžete len predstaviť obrovské ponuky cestovného ruchu, a to tak pre možnosti cieľa aj aktivity.

Indonézia nie je len Bali. Vážne. Je to posolstvo, ktoré chce vláda poslať na svet, keď spustila 10 nových Bali projektu, ktorého cieľom je predstaviť oveľa viac turistických centier v krajine: chrám Borobudur, Mount Bromo, Morotai Island, Mandalika, Labuanbajo, Wakatobi, Kepuluan Seribu, Tanjung Lesung, Tanjung Kelayang a – v neposlednom rade – jazero Toba.

V srdci North Sumatra je jazero Toba najväčším jazerom nielen v Indonézii, ale aj v juhovýchodnej Ázii a najväčšom sopečnom jazere na svete, ktoré trvá viac ako 1 100 štvorcových kilometrov. Whew! Ale počkajte … je toho viac. V hĺbke oveľa viac alebo menej 500 metrov je to tiež jedno z najhlbších jazier na svete.

Je iróniou, že jazero Toba bolo prirodzene postavené katastrofickou erupciou Mount Toba asi pred 70 000 rokmi. Dnes je Lake Toba Caldera jedným z devätnástich geoparkov Indonézie, ktorý obsahuje širokú škálu flóry a fauny a bohatého dedičstva stelesnených etnickými skupinami, najmä skupinou Batak. Lake Toba je obklopené siedmimi regiónmi – Samosir, Toba Samosir, Simalunun, North Tapanuli, Karo, Dairi a Humbang Hasundutan.

Či už je prírodné alebo kultúrne, jazero Toba má veľa turistov, čo z neho robí jednu z hlavných turistických destinácií v regióne. Tu sú len niektoré z mnohých vecí, ktoré treba robiť, a miesta, ktoré môžete navštíviť pri jazere Tobo a okolo neho. Horas!

Čo je zahrnuté v tejto príručke?

Dedina Samosir Islandtomok
Dedina Ambarita
Dedina Tuktuk

Huta Ginjang
Taman Eden 100
TB Silahiho centrum
Tobo Food Trip
Festivaly a Eventskarnaval Pesona Danau Toba
Festival jazera Toba
Festival kávy Toba
Samosir Lake Toba Ultra

Vodopád SIPISO-PISO
Ďalšie atrakcie
Ako sa dostať k jazeru Toba
Najlepšie hotely a letoviská v jazere Tobasearch pre oveľa viac hotelov Lake Toba!

Viac návrhov na stránkach YouTube ⬇ súvisiace príspevky:

Ostrov Samosir

Ostrov Samosir je sopečný ostrov, prakticky veľkosť Singapuru, zasadený uprostred jazera Toba. Pred tisíckami rokov, po deštruktívnej erupcii Mount Toba, sa ostrov vynoril z devastácie. V súčasnosti je najväčším ostrovom na svete na ostrove a jedným z najväčších svetových ostrovov jazera. Na ostrove Samosir sa nachádza šesť z deviatich okresov Samosir Regency. Ostrov Samosir sa dá dosiahnuť trajektom z prístavu Parapat do východnej časti ostrova, najmä v dedine Tuktuk, Tomok a Ambarita. Ostrov je spojený s pevninou na západnej časti cez Pangururan na ostrove a tele na pevnine.

Ostrov ponúka nielen prírodné atrakcie a nádherný výhľad, je tiež miestom, kde sa dá ponoriť do kultúry a histórie, pretože je srdcom dedičstva Batak, konkrétne Toba Batak. Tu sú niektoré z miest cestovateľov na ostrove Samosir.

Obchod okolo ostrova Samosir: Môžete vziať Angkot (minivan), ktorý funguje od 7:00 do 17:00. Cestovné siaha od 5 000 do 25 000 N IDR v závislosti od cieľa/vzdialenosti. Typická trasa pokrýva Tomok, Tuktuk, Ambarita, Simanindo a Pangururan. Môžete si tiež prenajať bicykel alebo motorku na preskúmanie ostrova.

Dedina Tomok

Toto je miesto, kde nájdete múzeum Batak a starú hrobku kráľa Sidabutara, ktorý bol prvým, ktorý sa postavil na ostrov. Tomok je tiež miestom, kde môžete nakupovať suveníry, ako sú výrobky a jedlo Batak.

Dedina Ambarita

Sú tu tiež obchody so suvenírmi, ale populárnou atrakciou je starodávna dedina Huta Sialalagan. Po vstupe do úzkej kamennej vstupnej pasáže vás po vašej ľavej strane pozdraví rad konvenčného domu Toba Batak, vrátane bývalého domu kráľa Siallagan. Sialagans sú priamymi potomkami kráľa Bataka prostredníctvom kráľa Naimbatona. Okrem konvenčných domov sú ďalšie zaujímavé miesta dve súpravy kamenných stoličiek a stolov – kamene na stretnutia a skúšky (Batu Parsidangan). Zatiaľ čo tu sa môžete stretnúť aj s súčasným náčelníkom, Gadingom J. Siallaganom, potomkom kráľa Siallagan. Ak je tanec vaša vec, môžete sa tiež zúčastniť tanca Sigale-Gale (Puppet) s drevenou marionetou.

Dedina Tuktuk

Táto dedina je najrozvinutejším miestom na ostrove predovšetkým na účely cestovného ruchu. Toto je blízko dediny Tomok a dediny Ambarita. Tu nájdete veľa ubytovacích zariadení a stravovacích miest. V blízkosti dediny sa nachádzajú aj pláže.

Tu sú ďalšie atrakcie na ostrove: Simanindo Village, Putih Parbaba Beach, Pasir Putih Beach, Hotsprings Rianiate, Pusuk Buhit Mountain, Lake Sidihoni a ďalšie.

Huta Ginjang

Huta Ginjang, ktorá sedí v nadmorskej výške viac ako 1500 metrov nad moromst places to view Lake Toba. The viewpoint is located on the southern shores of Lake Toba. Feast your eyes on the bucolic tableau of rolling hills and calm waters of the large lake. during the best season, this site becomes a jumping-off point for paragliding and other air sports. There are tables and chairs and a line of stores and stalls selling food, beverages, and some souvenirs. Don’t forget to bring jackets as it can get really cold up there.

Address: Sitanggor, Muara, North Tapanuli Regency
Opening Hours: 24 hours (recommended time to visit is morning or late afternoon)

Taman Eden 100

If you are craving serenity surrounded by greenery, this place will certainly deliver. For the adventurous, you can go jungle trekking, chase the waterfalls or even go camping. If you just want to take it slow and revel in the refreshing ambiance, you may do so at the quaint Black wood Coffe house located inside the park and where you can try Andaliman coffee. Andaliman Peppercorn has a tangy taste, similar to peppermint (but stronger) and is a very popular component in Batak dishes. There’s also a plantation of Andaliman pepper and a store that sells andaliman-based products inside the park.

Address: North Sionggang Lumban Rang Village, Lumban Julu district in Toba Samosir Regency within the Lake Toba Caldera Geopark
Opening Hours: 8:00 AM – 6:00 PM (Daily)

TB Silahiho centrum

The surrounding view of T.B. Silalahi Center
TB Silalahi center is a cultural complex named after a well-known Batak personality, Tiopan Bernhard Silalahi. The site aims to preserve the heritage of the Bataks, the indigenous people of North Sumatra. It houses the Batak Museum, featuring the customs and traditions of the Batak ethnic group. It also has an outdoor museum (Batak conventional houses), a convention center, a swimming pool, an art shop, restaurants, and cafeterias.

Address: No.88 Silalahi Village, Jalan Pagar Batu in Balige, Toba Samosir Regency
Opening Hours: 8:00 AM – 5:00 PM (Tuesday-Sunday); closed (Monday)

Tobo Food Trip

Nani Arsik (left) and Naniura (right)

Naniura. also known as Batak sushi. This is a raw freshwater fish dish eaten without cooking but marinated in crushed and mixed herbs and spices — andaliman, ginger, lemon, onion, garlic, and candlenut.

Samosir Coffee. The relatively colder climate of North Sumatra, especially in Lake Toba area, and the distinct volcanic soil make the region an ideal place to grow coffee beans.

Ombus Ombus. This is like a combination of Philippines’ suman and puto pao. This is a pyramid-shaped Batak snack made of rice flour, grated coconut, and sugar, wrapped in a banana leaf.

Festivals and Events

If you visit at the best time and you don’t mind the crowd, you can even join the festive celebration in the region. here are some of them:

Karnaval Pesona Danau Toba
Karnaval Pesona Danau Toba

Translated in English, Lake Toba lovely Festival. This 2019, it celebrated its fourth year, which is typically held in the third quarter of the year. This is a relatively new festival which is created to remind the Batak youth of their roots. This is typically a three-day celebration of Batak culture in the town of Balige, the capital of Toba Samosir Regency. A street party/parade showcasing the various Batak tribes typically marks the end of the festivity.

Festival jazera Toba

Held in September, this is the most well-known and widely celebrated festival in North Sumatra which dates back to the 80s. This is a one-day celebration presenting the colorful Batak culture. The festivity typically includes conventional sports competition, cultural dances, and wearing the conventional outfit and ulos, Batak’s handwoven textiles.

Festival kávy Toba

If you are a coffee lover, make sure you visit in May. The festival is created to highlight the significance of the coffee industry in Sumatra, known for its Sumatra Mandheling. It also aims to launch other kinds of coffee beans like those from the Lake Toba area. This is a three-day celebration packed with coffee-related activities. Coffee paradise indeed!

Samosir Lake Toba Ultra

Also held in September, this festival seeks to make Lake Toba a major venue for ultramarathons by providing interesting and challenging routes that pass through beautiful landscapes and historical sites.

Vodopád SIPISO-PISO

Cascading from 120 meters and resembling the form a knife (sipiso-piso in the native language), this is Indonesia’s tallest waterfall. situated near the Tonggiang village on the north shores of Lake Toba, this outstanding natural wonder is surrounded by lush vegetation and mountains. The trek to the falls is a treat to nature lovers and adventurous peeps.

Ďalšie atrakcie

Gajah Bobok hill (North of Lake Toba)

Tele Tower view point (West of Lake Toba)

Batu Gantung (East of Lake Toba)

Janji waterfall (South of Lake Toba

Lumban Bulbul beach (South of Lake Toba)

Pasir Putih Parparean beach (South of Lake Toba)

Tara Bunga hill (South of Lake Toba)Ako sa dostať k jazeru Toba

If you’re wondering how you can get to Lake Toba, the closest airports are Silangit international airport and Kualanamu international Airport. Jakarta will be the transit point to either gateway if you are coming from Manila as there are no direct flights from Manila to North Sumatra. The town of Parapat in Simalungun Regency is the typical jumping-off point to Lake Toba, serving also the shortest eastern link to Samosir Island. Here’s a comprehensive post:

✅ how TO get TO LAKE TOBA

Top hotels and Resorts in Lake Toba

Sere Nauli Hotel
While exploring the area, we stayed at Sere Nauli hotel located at Jl. Sisingamangaraja No.1, Ps Lagu Boti, Lagu Boti in Toba Samosir Regency. here are other best-reviewed accommodations in Lake Toba as scored by Agoda users.

Zoe’s Paradise Waterfront Hotel. check rates & Availability! ✅

Laster Jony’s. check rates & Availability! ✅

Bagus Bay Homestay. check rates & Availability! ✅

Sibayak Guesthouse. check rates & Availability! ✅

Toba village Inn. check rates & Availability! ✅

Samosir vacation home Resort. check rates & Availability! ✅

Search for much more Lake Toba Hotels!

2️⃣0️⃣1️⃣9️⃣ • 1️⃣0️⃣ • 6️⃣

Viac návrhov na YouTube ⬇

Súvisiace príspevky:

HOW TO get TO LAKE TOBA, INDONESIA

Flores and Sumba, Indonesia: Excerpt from ‘Journeys with the Caterpillar’

Makassar, Indonesia: 5 places to visit in 3 Days

12 Asian Destinations for FIRST-TIME SOLO BACKPACKERS

YOGYAKARTA ON A BUDGET: travel guide & schedule

21 best things TO do in BALI

BALI airport TO KUTA, SEMINYAK, LEGIAN & other traveler Centers

WHERE TO stay IN BALI: best areas and top Hotels

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *