HOW TO plan A trip TO A location YOU understand nothing about

0 Comments

Last Updated: 4/12/21 | April 12th, 2021

A few years back, I went to Sri Lanka and, outside a few facts I’d chosen up by reading the news as well as speaking to good friends over the years, I realized I understood shockingly bit about the country.

I understood it was when ruled by the British, there was a long dispute between the Tamils as well as Sinhalese, the country creates a great deal of tea, it has beyond-delicious food, its funding is Colombo, as well as there are some outstanding jungles as well as beaches to explore.

But, beyond that superficial understanding, I understood nothing.

I couldn’t tell you if the country was affordable or inexpensive, what to see, one famous ruin, security issues, where in the country is prominent to visit, exactly how to get around, what their currency or culture is, or anything in between.

Sri Lanka was a blank slate to me.

I never like to go somewhere new blind — it’s a sure-fire method to get ripped off, eat the wrong thing, get sick, make a cultural faux pas, and, generally, have something go badly.

Knowledge is power and, provided that so much info is offered online, I feel like going somewhere without any type of comprehending of that location shows a laziness in your planning as well as a indication that you’re an unskilled traveler.

So, when planning my trip there, I needed to do some preparation. Normally, if I have sufficient of a fundamental comprehending of a place, I just wing it — I’ve been to neighboring countries, understand people, or have checked out sufficient to have an idea. Sri Lanka needed some work.

Faced with a understanding gap, here’s what I did — as well as you should do — when you travel somewhere you’ve never been before:

1. buy a travel Guide

To get started, I bought the rough guide to Sri Lanka. I believe guidebooks are still important for travelers. even though their practical info is commonly out of date, I like looking over them to get an overview of exactly how to get around, type concepts on what to see as well as do, suggest itineraries, as well as look at the maps as well as featured places.

It assists me put together the foundation of my planning. Besides, there’s just something enjoyable about holding a book as well as highlighting locations that reading a blog doesn’t offer.

2. checked out travel Blogs

Next, I went searching for travel blogs. Guidebooks are a great foundation, however blogs can fill in a great deal of spaces as you can discover more updated info as well as off-the-beaten-path destinations, as well as ask concerns of the bloggers. I searched, read, as well as searched some more for material as well as stories that provided me a sense of the destination. For reference, these are the blog posts I read:

The expense of travel in Sri Lanka

A budget plan Traveler’s guide to Sri Lanka

Train travel is the very best method to Travel

Sri Lanka | The Blonde Abroad Archives

3. Ask Friends/Family for Advice

Once I had my guide as well as checked out over some blogs, I asked good friends as well as household for their advice (or if they understood anyone who might provide me advice). It turned out I had a few good friends who had been there just recently as well as a few with household there. They provided me advice, tips, as well as tips on hotels as well as restaurants, as well as they linked me to household members.

Now when I land, I have some people to stay with, show me around, as well as assist me get situated. nothing beats a regional host.

4. Ask other Travelers

With so many people reading this blog, I figured there must be some visitors who had been there. Tweeting, Facebooking, as well as my blog posts created a flurry of messages with tips as well as advice, as well as some from locals looking to satisfy up.

It was incredibly helpful, as well as now I have some people to hang out with when I go!

Since not everybody is a blogger, I would suggest Couchsurfing or The Nomadic Network as an alternative. They are both excellent methods to link with locals as well as travelers alike to get insider tips as well as information.

5. checked out Some Books

Finally, I bought books about the country. As I’ve stated in the past, you can’t understand a location if you don’t understand its history. With a long flight ahead, I bought a few books about Sri Lanka’s history so I can get a much better comprehending of the country’s rich history.

Here’s what I read:

Klietka

Island of a Thousand Mirrors

Elephant Complex

***
Talking to friends, family, readers, as well as blog writers has now provided me a sense of the destination: an affordable, risk-free location with friendly locals, tasty food, as well as sluggish transportation. “Everyone is incredibly nice as well as helpful, however don’t expect to get anywhere quick unless you lease a driver” was the typical refrain.

For the very first time in a long time, I am gona miesto, o ktorom nič nerozumiem. Nemôžem sa dočkať, až sa pokúsim batoh, ako aj prísť na veci na metóde! Srí Lanka vidí veľké množstvo turistov, ako aj to, že to nie je úplne „mimo vychodenej dráhy“, ale pre mňa je to iné.

Som si istý, že moje plány, trasy, ako aj koncepty sa zmenia, keď som narazil na zem. Odteraz však mám pocit, že mám oveľa lepšiu koncepciu, do čoho sa dostávam. Mám predstavu o tom, čo mám očakávať, ako aj to, čo ma robí trochu pohodlnejším pri návšteve.

Nikdy nechápete, aké miesto je skutočne ako, kým pôjdete, avšak teraz nie je fotografia Srí Lanky úplné rozostrenie – je to oveľa viac zamerané.

Navštívenie miesta, o ktorom rozumiete v regióne, v ktorej ste nikdy neboli, môže byť trochu zastrašujúca. Ak chcete ísť niekde úplne inak, vytlačí vás z vašej zóny pohodlia, ako aj to môže byť zložitá vec.

Dokonca aj po pätnástich rokoch cestovania mám ešte trochu nervozity skôr, ako idem.

Iste, zmizne správne, keď pristávam rovnako dobre, ako som verím: „Čo som sa tak obával?“ V zadnej časti mojej mysle je však ten hlas, ktorý niekedy ide „ste si istí, že to chcete urobiť?“

Urobte trochu výskumnej štúdie, aby ste pochopili, že tento hlas napíšete.

Nejde o usporiadanie všetkých vašich dní, ako aj o všetkých vašich aktivitách. Ide len o to, aby sme boli viac informovaní o cieľovom mieste, ktoré navštevujete.

Pretože múdry a informovaný cestovateľ je oveľa lepším cestovateľom.

O Srí Lanke je stále čo objaviť, ale teraz sa necítim, akoby som bol úplne v rozpakoch alebo som o mieste ignorant.

Ako cestovať po svete za 50 dolárov denne

Môj New York Times veľmi populárny sprievodca brožovanosťou po World Travel vás naučí presne, ako zvládnuť umenie cestovania, aby ste sa uistili, že sa dostanete z vychodenej cesty, ušetríte peniaze a tiež máte hlbší cestovný zážitok. Je to váš sprievodca plánovaním A to Z, ktorý BBC nazval „Biblia pre cestujúcich v pláne rozpočtu“.

Kliknutím doprava tu nájdete viac a začnite ho čítať ešte dnes!

Zarezervujte si cestu: logistické tipy a triky
Zarezervujte si svoj let
Nájdite cenovo dostupný let pomocou SkyScanner. Je to môj preferovaný motor prehľadávateľa, pretože vyhľadáva webové stránky, ako aj letecké spoločnosti po celom svete, takže vždy pochopíte, že žiadny kameň nezostane nezostáva.

Zarezervujte si ubytovanie
Svoju hostel si môžete rezervovať s Hostelworld. Ak chcete zostať niekde inde ako v hosteli, využite Booking.com, pretože neustále vracia najlacnejšie ceny za penzióny a hotely.

Nepamätáte si cestovné poistenie
Cestovné poistenie vás bude chrániť pred chorobou, zranením, krádežou a zrušením. Je to komplexná bezpečnosť v situácii, čokoľvek sa pokazí. Nikdy som nešiel na výlet bez toho, pretože som ho v minulosti musel mnohokrát využívať. Moje preferované podnikanie, ktoré ponúkajú najlepšie služby a hodnotu, sú:

Safetywing (najlepšie pre všetkých)

Zaistite moju cestu (pre tých nad 70 rokov)

Medjet (pre ďalšie pokrytie evakuácie)

Ste pripravení rezervovať si cestu?
Pozrite sa na moju stránku zdrojov, kde nájdete to najlepšie podnikanie, ktoré môžete využiť pri cestovaní. Uvádzam všetky tie, ktoré používam, keď cestujem. Sú to najlepšie v triede, pretože sa nemôžete pokaziť a využiť ich na vašej ceste.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *