Najlepší podnik v Írsku

0 Comments

naposledy aktualizovaný: 2/2/2020 | 2. februára 2020

Írsko. Je to krásna krajina plná valcujúcich sa ekologických kopcov, fotogenických útesov, vynikajúcich hradov, pohodlnej írskej krčmy, priateľských miestnych obyvateľov a veľkého množstva írskeho šarmu.

Páčila sa mi každá časť mojich skúseností v Írsku.

Moja prvá cesta bola rýchla 24-hodinová cesta do Dublinu, ale veľmi sa mi to páčilo, že som sa odvrátil asi štyrikrát. Írsko má špeciálnu mágiu, vďaka ktorej je každý návštevník na jeseň v láske. (Dobre, nie každý, hoci sa tu tu páči veľa ľudí!)

Aj keď sú mestá úžasné a majú čo ponúknuť, Írsko je najlepšie videné vozidlom, takže môžete dostať terén, ako aj ísť do malých dedín, hradov a parkov, ktoré dotýkajú krajinu.

Ak ste však ako ja, rovnako ako fanúšik jazdy (najmä jazda vľavo!), Ďalšia najlepšia vec, ktorá sa riadi jazdením alebo len skákaním mesta na autobusy, sa vydá na výlet v Írsku. Ak je to malá veľkosť krajiny, môžete ju vidieť za trochu času, pretože výlet môže byť skvelým spôsobom na zabalenie všetkého bez problémov s organizovaním všetkých detailov sami.

Práve tu sú veľké ponuky výletov-od peších výletov v Dubline až po viacdňové výlety po celom Írsku. Práve tu je zoznam mojich preferovaných výletov v Írsku, z ktorých každý má niečo odlišné:

1. Historické pešie výlety v Dubline

Mesto v Dubline je také zaujímavé miesto, ktoré sa dá objavovať, ako aj je plné historických oblastí, ktoré sa môžete potulovať, ak nie ste s sprievodcom z historických peších výletov z Dublinu. Prechádzali prevádzkovým výletom, pretože 1986, ako aj jedným z dôvodov, prečo sú takí, sú ich sprievodcovia, ktorí majú kvalifikáciu postgraduálnej histórie – avšak tiež presne chápu, ako viesť výlet s veľkým írskym zmyslom pre humor.

Každá pešia cesta je o niečo viac ako dve hodiny dlhá a každý deň začína od predného vchodu na Trinity College o 11:00, s ďalšou cestou o 15:00 od mája do septembra. Dostanú vás na početné vrcholy Dublinu, ako je domov lordov, chrámový bar, katedrála Christ Church, ako aj dublinský hrad, ako aj vy skončíte fantastickým zhrnutím írskej histórie. Vstupenky sú 14 EUR.

2. Paddywagon Tours

Paddywagon Trips, írsky podnik, ktorý sa narodil v rokoch, ktorý sa začal v roku 1998 ako aj hostely.

Ak ste časom tlačili a hľadáte jednodňové výlety z Dublinu, aby ste rýchlo videli oveľa viac Írska, Paddywagon má výlety na miesta ako útes Moher, zvuk Kerryho, ako aj rovnako ako aj rovnako Giant’s Causeway, ako aj ďalšie vrcholy Severného Írska. Náklady na tieto cesty od 45 EUR do 65 EUR. Rovnako vedú jednodňové výlety z iných centier ako Belfast, Limerick a Cork.

Viacdňové výlety spoločnosti Paddywagon od 149 EUR na dvojdňový výlet až 689 EUR pre svoje deväťdňové turné v Írsku, s ubytovaním batohom (alebo 999 EUR, ak chcete zostať B & B). Aj keď by ste v Írsku mohli rýchlo stráviť mesiac, za predpokladu, že jeho pomerne malá veľkosť môžete skutočne získať z deviatich dní. Ak ste praktikant, tiež prevádzkujú nejaké špeciálne výlety na stážistov za ešte nižšie náklady, takže ich dajte pozor.

3. Šamrocker Adventures

Shamrocker je fantastická voľba pre cestujúcich v rozpočte, ktorí hľadajú viacdenné výlety v Írsku. Ich metódou je vyskúšať a integrovať to najlepšie z nezávislých cestovných a skupinových výletov. That implies they provide you options like different levels of lodging as well as you can self-cater when it concerns food. They likewise have fantastic guides who are passionate Irish storytellers — even their bus chauffeurs have a fantastic sense of humor!

Tours variety between three as well as seven days, with the shorter trips focusing on just one part of Ireland — the south or the west — as well as costing around 300 EUR per person. Shamrocker’s seven-day trip covers all the primary sights like the Giant’s Causeway, Cliffs of Moher, Galway, as well as Blarney Castle as well as is 609 EUR for adults as well as 589 EUR for students.

4. Wolfhound experience Tours

Wolfhound experience trips is a shop trip business run by Trinity college history-graduate Dave O’Connor. trip groups have a maximum of 12 travelers as well as trips include some biking as well as hiking, which are optional however certainly a huge part of the fun.

Tours variety between five as well as ten days — the shorter trips provide you an choice of going to the north to the Giant’s Causeway or heading west to see the Cliffs of Moher as well as the Aran Islands, both of which are 985 EUR. Wolfhound trips can include kayaking, horseriding, whale watching, as well aseven surfing lessons as well as are a fantastic option for anybody wanting to get active!

5. Vagabond Tours

Vagabond trips is an Irish business as well as provides two type of little group tours, Driftwood trips if you want to take it easy, as well as Vagabond trips which include activities like hiking, sea kayaking, as well as cycling.

Tours variety in length from six to eleven days, as well as in cost from 1,550 EUR to 2,900 EUR per person. They have a few of the typical itineraries such as a northern Ireland trip taking in the Giant’s Causeway as well as Belfast as well as the huge Irish trip which circumnavigates the country, however they likewise have a few specialty trips like a foodie tour, an experience trip which includes a go to to the Skellig Islands, as well as a trip for history buffs focusing on castles as well as kingdoms.

Rob Rankin, co-founder of Vagabond Tours, is a big advocate of accountable as well as sustainable tourism as well as the leader of Ecotourism Ireland, as well as Vagabond trips has been eco-tourism gold-certified because 2017.

6. extreme Ireland

Extreme Ireland offer experience trips around Ireland, with a number of Wild Atlantic method trips available, ranging from six to 12 days long. They take little groups (a maximum of 16 travelers) led by skilled guides who have all the skills required to assist you have a risk-free as well as adventurous tour.

Their 12-day trip will take you around Ireland — it doesn’t just show you the routine sightseeing highlights!. The trip likewise includes a number of bike rides, a stint of stand up paddleboarding, hikes along sea cliffs as well as wild coastlines, kayaking, as well as surfing. this is available in at 2,200 EUR while their shorter trips begin at 1,100 EUR.

7. Intrepid

An Intrepid trip is always a great choice — they’re my go-to multi-day trip business no matter where in the world I’m heading. With little groups (a maximum of 12 travelers for Ireland), carefully-hired regional guides, as well as a unwinded pace, Intrepid trips truly can’t be beaten. They offer just one trip in Ireland however it covers all the major sights as well as attractions, an eight-day experience that spans from Belfast in northern Ireland to Killarney in the south-west.

Their Ireland trip will take you with Dublin as well as Galway as well as includes sightseeing hotspots like the Cliffs of Moher as well as the Giant’s Causeway, also a possibility to check out the Aran Islands. lodging is in a mix of hotels as well as hostels, with breakfast included. The trip costs 2,300 EUR per person.

***
From walking trips to assist you comprehend the history as well as culture of the fantastic city of Dublin to multi-day adventures circumnavigating the whole of the island, taking a trip in Ireland will make sure you get to understand great deals of fascinating locals as well as discover much more about what makes the Irish tick.

Whether it’s the crazy ritual of kissing the Blarney Stone, checking out the amazing landscapes in northern Ireland game of Thrones was filmed, or just understanding which pub in Galway is the very best area for a Guinness, these Ireland trip business will assist make your Irish experience the very best it can be!

Book Your trip to Ireland: Logistical suggestions as well as Tricks
Book Your Flight
Use Skyscanner or Momondo to discover a inexpensive flight. They are my two preferred browse engines since they browse sites as well as airlines around the globe so you always understand no stone is left unturned. begin with Skyscanner very first though since they have the most significant reach!

Book Your Accommodation
You can book your hostel with Hostelworld as they have the most significant stock as well as finest deals. If you want to stay somewhere other than a hostel, utilize Booking.com as they consistently return the most affordable rates for guesthouses as well as inexpensive hotels. My preferred locations to stay are:

Generator Hostel (Dublin)

Barnacles Quay street (Galway)

Kinlay home (Cork)

Neptunes town Hostel (Killarney)

Don’t fail to remember travel Insurance
Travel insurance coverage will safeguard you against illness, injury, theft, as well as cancellations. It’s extensive security in situation anything goes wrong. I never go on a trip without it as I’ve had to utilize it numerous times in the past. My preferred business that offer the very best service as well as value are:

Safety Wing (for everybody below 70)

Insure My trip (for those over 70)

Medjet (for extra repatriation coverage)

Looking for the very best business to save money With?
Check out my resource page for the very best business to utilize when you travel. I listing all the ones I utilize to save money when I’m on the road. They will save you money when you travel too.

Want much more info on Ireland?
Be sure to go to our robust destination guide on Ireland for even much more planning tips!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *