Veda Wanderlust

0 Comments

Zverejnená: 3. 3. 2016 | 3. marca 2016

Minulý rok som narazil na niekoľko článkov, ktoré hovorili o nedávnych zisteniach o rizikovom géne. Zdá sa, že ľudia, ktorí veľa cestujú, sú k tomu predisponovaní, pretože riskujeme, že budú mať príjemcov a máme tento gén. Myslel som, že „v pohode! Vedecký dôkaz, že môj Wanderlust je skutočne v mojich génoch “! Takže keď mi môj kamarát povedal o svojej novej knihe The Art of Risk: Veda odvahy, opatrnosti a náhody, ktorá sa zaoberala témou, myslel som si, že by bolo úžasné nechať ju napísať príspevok všetko o vede Wanderlust. .

Kayt poznám už roky a je jednou z najlepších spisovateľov, ktorých poznám. Je to niekto, na koho sa pozerám, a ja som nadšený, že ju píše na túto webovú stránku. Takže si oddýchneme od našich normálnych cestovných článkov a dajte si náš hlupák!

Keď som bol na vysokej škole, známy, Dave, vyhral prestížne inžinierske štipendium. Keď som mu zablahoželal, informoval ma, že to bude odmietnuť. Bol som šokovaný. Štipendium mu využilo podstatné financovanie svojho výskumu a ročného pobytu v Taliansku.

Prečo by na Zemi odmietol také dobrodružstvo?

“Prečo by som chcel ísť do Talianska?” Odpovedal, keď som sa ho spýtal. “Všetko, čo potrebujem, je tu ideálne v Pittsburghu.”

Nemyslím si, že by som mohol byť oveľa šokovaný, keby mi povedal, že je tehotná s mačiatkami. Ale bol smrteľne vážny. Narodil sa a vyrastal asi hodinu jazdy od mesta. Považoval sa za Pittsburgh na vysokú školu a potom zostal na postgraduálnej škole. Ďalej mi povedal, že za svojich 26 rokov nikdy nevstúpil mimo štátu Pennsylvánia.

A necítil, že by to urobil.

Chcel som plakať pri myšlienke, že sa vzdá rok v Taliansku. A nebudem klamať – vlastne som si myslel, že by mohol byť šialený.

O desať rokov neskôr sme s Dave narazili znova na seba – uhádli ste – v Pittsburghu. Keď sa ma spýtal, čo som robil, začal som mu hovoriť o nedávnej ceste do Kolumbie, doplneným o missventúrach autobusov a osobou, ktorá mi prináša živé kurča, keď som robil večeru. Ako som rozprával príbeh, vyzeral veľmi nepríjemne.

Spočiatku som nemohol pochopiť prečo. Potom na mňa svitalo: bol presvedčený, že som v skutočnosti poburujúci.

Čo vedie niektorých z nás, aby opustili pohodlie domova a preskúmali svet? Existuje vedecké vysvetlenie, prečo niektorí z nás sú otrokmi nášho túžby, zatiaľ čo iní sú mŕtvi na zostaní?

Ako sa ukázalo, odpoveď môže ležať aspoň čiastočne v našej DNA.

Keď príde čas riskovať, naše mozgy berú vo všetkých druhoch informácií o odmenách, emóciách, strese, potenciálnych dôsledkoch, predchádzajúcich skúsenostiach a ďalších aspektoch a dali všetko dohromady, aby nám pomohli rozhodnúť sa, či urobíme skok – alebo zostať put. To je, či ideme po nejakom chutnom jedle, prenasledovaní potenciálneho partnera alebo cestovaním do exotických miest.

A mozgové oblasti, ktoré lámajú všetky tieto aspekty, sú čiastočne poháňané špeciálnou chemikáliou nazývanou dopamín. Možno ste už počuli o dopamíne. Niektorí to nazývajú chemikáliou „potešenia“. A určite to všetci dostávame z toho, keď budeme mať chuť niečoho dobrého (doslova alebo obrazne). Vedci zistili, že mať veľa dopamínu v určitých častiach mozgu môže spôsobiť oveľa impulzívnejšie a riskantné správanie. A niektorí ľudia majú všetok ďalší dopamín, pretože majú určitý variant génu DRD4, gén, ktorý kóduje jeden typ dopamínového receptora, nazývaný alela 7R+.

Početné štúdie spojili variant 7R+ s veľkým spektrom správania. Ľudia s týmto variantom majú oveľa pravdepodobnejšie, že urobia finančný hazard v nádeji na väčšiu výplatu. Je oveľa pravdepodobnejšie, že budú mať väčší počet sexuálnych partnerov-a zúčastňujú sa aj na stánkoch na jednu noc. Je oveľa pravdepodobnejšie, že sa stanú závislými od drog alebo alkoholu. They even throw caution to the wind when engaged in that nursing home card-game favorite, bridge.

A môžu tiež oveľa pravdepodobnejšie cestovať do vzdialených krajín.

Justin Garcia, an evolutionary biologist at Indiana University’s Kinsey Institute, says that the DRD4 gene is very crucial from an evolutionary standpoint. He says its 7R+ variant was likely selected for (i.e., caused greater reproductive success) tens of thousands of years ago as humans started their terrific migrations out of Africa and into other parts of the world.

Garcia argues that all that extra dopamine in the brain may have helped motivate prehistoric man to venture from home, explore, and seek new territories for mates, food, and shelter.

To venture from home. To seek new territories. Preskúmať.

And yes, to wander.

So could something like a basic DRD4 variant describe wanderlust? Or clarify why I see travel as an opportunity while someone like Dave views it as a horrible risk?

Though biology never works alone (environmental aspects can tweak our genes in wild and terrific ways, too), Garcia says that DRD4 may describe some of these differences. Jehowork looks at the 7R+ allele and how risky behaviors may express themselves in different situations, and he’s found that it is linked to people wanting to push the envelope in interesting ways.

One of the questions we have is how much overlap we might see in risky behaviors. If you are an economic risk taker, are you also a binge drinker? If you modify your drinking behavior, are you a lot more likely to jump out of airplanes or cheat on your spouse? There’s some evidence that, if you have this allele, it needs to be expressed in some way behaviorally. These people with the 7R+ have a certain neurobiological predisposition that requires them to find some domain that allows them to get their kick.

“So one of those domains could be the kind of crazy wanderlust we see in some people?” Pýtam sa.

“To môže byť. We don’t have very clear answers at this point. but we’re seeing that some people are just risky in all areas. Lay people might say those people have ‘addictive’ personalities. They always seem to be doing really impulsive things. but we also see that others have these predispositions for risk, and they find just one domain to express it in. travel could be one. but what domain an individual is going to pick to express that risk is very much going to be driven by environmental aspects and social context.”

“So what is this kick we are trying to get, exactly?”

“People talk about DRD4 in terms of risk-taking a lot. but there’s been a push to change that. because we don’t know if it’s really about taking risks per se, or about putting yourself in a situation where you can interact with new stimuli and environments, which stimulates the nervous system in a particular way,” he says. “Some people seem to really need that novelty, and they seek it out wherever they can get it.”

And travel, certainly, uses one the opportunity to engage with novelty. That’s one of the things that I love about it. The ability to get out and explore, to feel completely alien for a few moments.

To push myself, at times, to my limits so I can connect and communicate. To revel in new landscapes and immerse myself in a foreign culture.

It’s easy to believe that Dave’s brain just isn’t set up in the same way as mine. maybe my brain needs the kick I get from exploring the unknown — and his simply doesn’t. all of a sudden, I have the compulsion to compare our DRD4 variants. maybe there is a story there that will describe why I see travel as a gift, something I can’t live without, and Dave wants to avoid it in any way costs.

But J. Koji Lum, an anthropologist at Binghamton university and frequent collaborator of Garcia’s, puts me back in check. Genes, he tells me, only tell part of the story if we want to understand addiction, risk-taking, or wanderlust.

“DRD4 is one gene and, of course, its contribution to any complex behavior is going to be small. but those small differences add up,” he explains. “To a certain extent, assessing risk is just running an algorithm in your head. The different genetic variants indicate that algorithm is running at slightly different levels in different people. That’s where all of this comes together: people are running slightly different algorithms that help define whether or not they will take a risk. And, ultimately, over time, that one small difference in the algorithm ends up in very different lives lived.”

Dave and I have certainly lived different lives. He, as of a last Facebook check, is still in Pittsburgh. I’m now dragging my kids across the globe whenever I can. That is a guaranteed difference.

So, next time you look at a die-hard traveler — the man who makes a decision to quit his job and backpack across Europe for a year, or the woman who uproots her family to start a small school in Namibia — know they aren’t crazy. They might just process risk a little differently than you do or be wired for novelty.

After all, a lot more and more, science is showing that wanderlust and the desire to seek out the unknown may be, at least in part, written in our genes.

Kayt Sukel is a traveler, writer, and scientist who wonders why we do the things we do. Her first book dealt with the science of love and her new book The Art of Risk: The science of Courage, Caution, and chance deals with why we take risks. I read it on my flight to Australia and found the science intriguing. It reminded of the Power of routine (another favorite of mine). I highly recommend the book. Kayt can also be found on Twitter and her blog.

Book Your Trip: Logistical ideas and Tricks
Book Your Flight
Find a low-cost flight by using Skyscanner. It’s my favorite search engine because it searches web sites and airlines around the globe so you always know no stone is left unturned.

Book Your Accommodation
You can book your hostel with Hostelworld. If you want to stay somewhere other than a hostel, use Booking.com as they consistently return the least expensive rates for guesthouses and hotels.

Nezabudnite na cestovné poistenie
TraVel Insurance vás zabezpečí pred chorobami, zraneniami, krádežou a zrušením. Je to podrobná ochrana v prípade, že sa niečo pokazí. Nikdy som nešiel na výlet bez toho, pretože som ho v minulosti musel používať veľakrát. Moje obľúbené spoločnosti, ktoré ponúkajú najlepšie služby a hodnotu, sú:

Safetywing (najlepšie pre všetkých)

Zaistite moju cestu (pre tých nad 70 rokov)

Medjet (pre ďalšie pokrytie evakuácie)

Ste pripravení rezervovať si cestu?
Pozrite sa na moju stránku zdrojov, kde nájdete najlepšie spoločnosti, ktoré môžete použiť pri cestovaní. Uvádzam všetky tie, ktoré používam pri cestovaní. Sú najlepší v triede a nemôžete pokaziť ich pomocou ich cesty.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *